RSS

Jak się zmotywować do działania – przykłady?

23 Maj

Jak się motywować do działania - nagrodaW niektóre dni z chęcią siadamy do różnych zadań. Wówczas robota wręcz pali nam się w rękach. Gorzej, jeśli trafimy na dzień, gdy nie mamy na nic ochoty i nawet do wykonania najprostszych zadań potrzebujemy odpowiedniej motywacji. Gdzie ją znaleźć – jak się najlepiej motywować do działania?

Ważna jest motywacja i… dyscyplina
Motywacja do wszystkich zadań jest w nas a przynajmniej powinna być. Jeśli ją mamy w sobie, wówczas i odchudzanie, i nauka języka czy ukończenie kursu zawodowego nie będzie problemem. Dobrym bodźcem, który dodatkowo motywuje do dalszego działania, jest publiczne złożenie obietnicy – rodzinie, przyjaciołom, kolegom z pracy. Wówczas wywiązywanie się z naszych planów staje się wręcz obsesją, bo przecież obiecaliśmy.

Wszystkie zadania, które przybliżają nas do realizacji naszego zadania, należy zapisywać. Oczywiście działa to w przypadku dużych planów, związanych np. z nauką pływania czy odchudzaniem. W pracy warto zaplanować sobie dzień, zaczynając go od spraw najbardziej wymagających i najtrudniejszych. Po nich przyjdzie pora na inne, łatwiejsze i przyjemniejsze zadania, które będą już nagrodą. Przy dobrze zaplanowanym zadaniu nie powinny się przytrafiać dni czy godziny zniechęcenia, bowiem na końcu planu jest sukces, który sobie sami określamy i dla którego robimy dziesiątki mniej lubianych czynności, które nas do tego celu przybliżają.

Nagroda świetnym sposobem na motywację do działania

Nagrody są bardzo silnym czynnikiem motywującym do działania. Za wykonanie raportu w pracy możemy się nagrodzić kubkiem kawy na wynos czy ciastkiem, jeśli akurat nie jesteśmy na diecie. Przy bardziej skomplikowanych zadaniach możemy sięgnąć po inne przyjemności – wyjście do kina, długi spacer czy kilka minut na lekturę ulubionej książki. Ważne, aby nagrody pojawiały się po każdym etapie, który został zaplanowany w działaniach.

Dzielenie projektów na mniejsze części
Proste? Oczywiście. Dlaczego zatem tego zwykle nie robimy? Zasadę dzielenia celu na mniejsze odcinki doskonale widać przy odchudzaniu, gdy zrzucamy pojedyncze kilogramy i dopiero po kilku tygodniach możemy się przekonać, czy osiągnęliśmy nasz cel. Podobnie można zaplanować wszystkie inne zadania. Przygotowanie nudnego raportu będzie przyjemniejsze, jeśli będziemy go przygotowywać po kawałku odpowiednio wcześniej, bez odkładania całego projektu na ostatnią chwilę. To odkładanie w czasie sprawia, że porzucamy wiele marzeń i życiowych projektów.

Każdy cel czy projekt powinien być jednak możliwy do realizacji. Jeśli nie można go osiągnąć od razu, warto podzielić go na mniejsze etapy, których realizacja będzie prostsza i przyjemniejsza.

Za pomocą kilku przykładów opisałem powyżej jak skutecznie motywować się do działania. Mam nadzieje, że wielu z was pomogłem uporać się lub przynajmniej podpowiedziałem co robić aby nam się tak chciało jak nam się nie chce 🙂

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 23 Maj 2016 w Osiąganie celów

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: