RSS

Jak poprawić sobie samopoczucie? Skuteczna poprawa samooceny.

06 Mar

Wiele razy jest tak, że nic nam się nie chce, nie mamy w ogóle ochoty do działania, zachowujemy się jakbyśmy byli w zaawansowanym stadium depresji. Dzieje się tak najczęściej wtedy gdy znów coś nam nie wychodzi, gdy np. zawiedliśmy kogoś na kim nam zależało. Zamykamy się w sobie, nie wiemy co dalej ze sobą zrobić, najchętniej zapadlibyśmy w zimowy sen.

Zadajmy sobie pytanie, czy naprawdę jesteśmy tacy źli, czy naprawdę do niczego się nie nadajemy? Przypomnijmy sobie co do tej pory osiągnęliśmy w życiu, ilu osobom pomogliśmy, ile dobra uczyniliśmy. Czy to co było kiedyś już się nie liczy, czy liczy się tylko aktualne potknięcie? Nasza samoocena w wyniku chwilowego niepowodzenia może ulec znacznemu osłabieniu. Jest jednak skuteczna metoda aby sobie z tym poradzić…

Należy wypisać swoje dotychczasowe dokonania na kartce!

Poprawa samoocenyTo nie są żarty, ta metoda naprawdę jest skuteczna. Spróbuj wypisać na kartce papieru 10 rzeczy, które udało Ci się w życiu dokonać. Ktoś może powiedzieć, że w jego życiu nie ma osiągnięć… To nieprawda, każdy ma w życiu osiągnięcia na miarę swoich możliwości. Dla jednych osiągnięciem będzie kolejny milion a dla innych nauczenie się pływać. Ważne jest abyś zastanowił się i wypisał to co do tej pory Twoim zdaniem osiągnąłeś w życiu. Na przykład:

 • Ukończyłem szkołę średnią,
 • Zdałem prawo jazdy,
 • Pomogłem staruszce przejść przez ulicę,
 • Postanowiłem wstawać codziennie o godzinie 7 rano,
 • Zabrałem/zabrałam rodzinę na wycieczkę,
 • Biegam regularnie 3 razy w tygodniu,
 • Itd.

Aby uwierzyć w siebie musisz mieć podwyższoną samoocenę, aby mieć podwyższoną samoocenę musisz uświadomić sobie jak wiele w życiu już osiągnąłeś. Przedstawiona metoda w ciągu kilku minut jest w stanie podnieść Twoją samoocenę. Na początku to wcale nie jest takie łatwe, zdarza się, że zupełnie nie wiemy co wpisać sobie na listę, mamy pustkę w głowie. Nie poddajmy się, raz przygotowana lista będzie nam służyć przez długi czas. Jeśli naprawdę nie możemy sobie poradzić z wypisaniem  kilku swoich osiągnięć możemy poprosić bliską i zaufaną osobę aby nam pomogła. Za każdym razem gdy obniży się nasza samoocena możemy do listy powrócić  i skutecznie poprawić swoje samopoczucie.

Metodę tę warto również stosować gdy mamy do zrealizowania coś ważnego, coś co na pierwszy rzut oka nas przerasta, nie wiemy jak się za to zabrać. Lista pomoże nam uświadomić sobie jak wiele rzeczy już w życiu osiągnęliśmy, zyskamy dodatkowy zapał do pracy, poczujemy dodatkowy przypływ pozytywnej energii. Zdanie, które jeszcze przed chwilą wydawało nam się niemożliwe do zrealizowania stanie się po prostu znacznie łatwiejsze.

Reklamy
 
5 Komentarzy

Opublikował/a w dniu 6 marca 2012 w Osiąganie celów

 

5 responses to “Jak poprawić sobie samopoczucie? Skuteczna poprawa samooceny.

 1. adrian

  6 marca 2012 at 22:17

  Fantastyczny blog i świetna wiedza 🙂 Będę odwiedzał częściej. Pozdrawiam

   
 2. Radek

  7 marca 2012 at 14:50

  Dzięki wielkie, zapraszam 🙂

   
 3. Teresa

  22 marca 2012 at 01:10

  Świetny blog Radku 🙂 Niby takie proste i wiadome,ale chyba jeszcze niewielu ludzi potrafi się motywować i świadomie podnosić swoja samoocenę. To zdjęcie z kotem i lwem jest wiele mówiące, właśnie o to chodzi – czujmy się jak Lwy Orły i Sokoły!!! Choć może jesteśmy łagodnymi kotkami. 🙂

   
 4. Motywacja

  30 Maj 2012 at 15:37

  Dokładnie niby proste i banalne zasady ale jak pomocne kiedy człowiek nagle zaczyna być zdemotywowany. Tak trzymaj, świetnie piszesz.

   
 5. canbria

  19 sierpnia 2012 at 09:47

  Fantastyczny blog, który spełnia swoją główną funkcję, czyli motywuje do działania 🙂 Trzymaj tak dalej, powodzenia 🙂

   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

 
%d blogerów lubi to: